RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR
TAHUN 3
1. Mata Pelajaran:
: Pendidkan Moral
2.
Tahun: :: 3
Bestari
3. Tarikh/ Masa : 12 Mac 2014 (9.00-10.00 pagi)
4. Bilangan Murid : 20 orang
5. Tema : Saya dan
Sekolah
6. Tajuk : Sumbangan Warga Sekolah
7. Standard
Kandungan : 4.1 Menunjukkan Penghargaan Terhadap Warga
Sekolah
8. Standard
Pembelajaran: 4.1.1 Menyatakan sumbangan
warga sekolah.
4.1.3
Menceritakan perasaan apabila
Menghargai sumbangan warga sekolah.
4.1.4
Mengamalkan sikap berterima kasih
terhadap sumbangan warga sekolah.
9. Objektif
Pembelajaran:
Pada akhir pembelajaran
murid dapat;
i. menyatakan tiga
contoh sumbangan warga sekolah.
ii. menceritakan perasaan gembira apabila
menghargai sumbangan warga
sekolah.
iii. membuat
simulasi tentang cara berterima kasih terhadap sumbangan warga
sekolah.
10. Pendekatan:
i. Analisis Nilai
ii. Penjelasan Nilai
11. EMK:
i. Kreativiti: menjana idea menggunakan `peta bulatan’
ii. TMK: menggunakan `google
search’ untuk carian imej.
12. Bahan Bantu Belajar:
1. Komputer + LCD + `Broadband/
wifi
2. Kad Arahan tugasan
3. Lembaran kerja,
4. Senarai semak
5. Soalan Temubual
13.
Aktiviti Pembelajaran
Langkah/
Masa
|
Isi
Pelajaran
|
Aktiviti
Pembelajaran
|
Catatan
|
|||
Set
Induksi
(5
minit)
|
Warga
Sekolah:
2. Guru-guru
PenolongKanan
3. Guru-guru
4. Pembantu
Pejabat
5. Tukang
Kebun
6. Tukang
Sapu
7. Pengawal
Keselamatan
8. Jurujual
di Kantin Sekolah
|
-
Guru membuat carian internet
menggunakan `google image’
-
Beberapa orang murid diminta mencari
imej yang berkaitan dengan warga sekolah dan menyebutnya.
-
Guru mencatat jawapan murid
menggunakan `Peta Bulatan’
-
Murid diminta merumuskan jawapan.
-
Guru memperkenalkan tajuk `Sumbangan
Warga Sekolah’.
|
EMK:
TMK;
ABM:
Peta
Bulatan’
|
|||
Langkah
1
(20
minit)
|
Sumbangan
Warga Sekolah:
-
Mengawal disiplin
-
Mengajar
-
Menjaga kebersihan
-
Menjaga keselamatan
-
Menjual makanan dan minuman
|
-
Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan.
-
Setiap kumpulan diminta memilih
warga sekolah dan menyatakan sumbangan mereka menggunakan `Peta Buih’
-
Wakil kumpulan diminta membuat
pembentangan menggunakan kaedah `I stay 3 stray’
|
Pendekatan:
Analisis
Nilai
Kaedah:
Pembelajaran
Koperatif
ABM:
Peta
Buih
|
|||
Langkah
2
(10
minit)
|
Perasaan:
-
Gembira
-
Seronok
-
Berpuas hati
|
-
Murid diminta menyatakan perasaan
mereka apabila menghargai sumbangan warga sekolah
|
Teknik:
Temubual
ABM:
Soalan
temubual
|
|||
Langkah
3
(20
minit)
|
Terima
kasih atas sumbangan Warga Sekolah;
1.
Guru Besar
2.
Guru-guru PenolongKanan
3.
Guru-guru
4.
Pembantu Pejabat
5.
Tukang Kebun
6.
Tukang Sapu
7.
Pengawal Keselamatan
8.
Jurujual di Kantin Sekolah
|
-
Murid diminta berbincang secara
berpasangan.
-
Membuat simulasi tentang cara
menghargai sumbangan warga sekolah.
-
Setiap pasangan diminta
mempersembahkan simulasi.
-
Guru membuat penilaian menggunakan
Senarai Semak Pemerhatian
|
Kaedah:
Berpasangan
Teknik:
Simulasi
ABM:
Senarai
Semak Pemerhatian
|
|||
Penutup
(5
minit)
|
Sumbangan
Warga Sekolah
|
- Murid diminta membuat refleksi dan
rumusan pembelajaran.
-
Guru mengarahkan murid membuat kerja
rumah.
|
Kaedah:
Individu
Kemahiran
Generik:
Kemahiran
merumus
|
14. Penilaian
Pengajaran dan Pembelajaran:
i. Peta Buih – sumbangan warga sekolah
ii. Soalan temubual (lisan) – perasaan apabila menghargai
sumbangan
warga sekolah
iii. Senarai semak pemerhatian - Simulasi tentang cara berterima kasih
terhadap sumbangan warga
sekolah
15. Refleksi:
i. 18 orang murid telah mencapai
standard yang ditetapkan.
ii. 2 orang murid akan diberi latihan
pemulihan sebelum waktu pelajaran akan
datang
____________________________________________________________________________________________
Lampiran 1
RANCANGAN PENGAJARAN
TAHUNAN
KSSR PENDIDIKAN MORAL
TAHUN 3
RANCANGAN
MINGGUAN
MINGGU
|
|||
10 - 12
|
4. Berterima kasih
Perasaan dan perlakuan untuk
menunjukkan pengiktirafan dan penghargaan terhadap
sesuatu jasa, sumbangan atau
pemberian.
4.1 Menunjukkan penghargaan terhadap sumbangan
warga sekolah
|
4.1.1 Menyatakan sumbangan warga
sekolah.
|
B1D8E1
Boleh menyatakan contoh sumbangan warga sekolah
|
4.1.2 Menerangkan cara menghargai sumbangan warga
sekolah.
|
B2D8E1
Boleh menerangkan cara menghargai sumbangan warga
sekolah
B3D8E1
Boleh mengamalkan cara menghargai sumbangan warga
sekolah
|
||
4.1.3 Menceritakan perasaan apabila menghargai
sumbangan warga sekolah.
4.1.4 Mengamalkan sikap berterima kasih terhadap
sumbangan warga sekolah
|
B4D8E1
Boleh menceritakan perasaan apabila menghargai
sumbangan warga sekolah
B5D8E1
Boleh mengamalkan dan memupuk sikap berterima kasih
terhadap sumbangan warga sekolah
B6D8E1
Sentiasa mengamalkan dan memupuk sikap berterima
kasih terhadap sumbangan warga sekolah dengan ikhlas dan boleh dicontohi
|
No comments:
Post a Comment